Antalya Hayvanat Bahçesi

Antalya Hayvanat Bahçesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen  “Kepezaltı Piknik ve Rekreasyon Projesi” kapsamında 400 dönümlük arazi üzerine kurulmuş hayvanat bahçesidir. Antalya’da hissedilen hayvanat bahçesi eksikliğini gidermek amacıyla hayvanat bahçesi çalışmalarına 1989 yılında başlanmıştır.

400 dönümlük kullanım alanıyla Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi olmamasına rağmen, arazinin yapısı ile içerisinde bulunan hayvanların yaşam standartlarına uygunluğu göz önüne alınırsa Türkiye’nin en iyi hayvanat bahçesi konumundadır.

İçerisinde servis ve idari binası, sürüngen evi, kuş cenneti ile yazlık ve kışlık  olarak yapılmış çeşitli hayvan barınakları bulunmaktadır. Ayrıca hayvanat bahçesi içerisinde bulunan doğal ve yapay göletler ile şelaleler, bahçenin güzelliğini daha da ön plana çıkarmaktadır.

Her geçen gün sayısı artmakla birlikte Antalya Hayvanat Bahçesi içerisinde şuanda 100 türde 856 adet hayvan bulunmaktadır. Hayvanların mevsim şartlarına göre yaşamlarını rahat ve doğal yaşamlarına uygun şekilde geçirmeleri amacıyla yapılmış 100 adet yazlık ve kışlık barınak bulunmaktadır.

Hayvanat Bahçesi çocukların da büyük ilgi göstermesi ve keyifli vakit geçirmeleri amacıyla dizayn edilmiştir. Yapılan oyun ve piknik alanları, nostaljik tren ve fayton turlarıyla çocuklar kadar yetişkinler de keyifli vakit geçirmektedirler.

Antalya’nın Kepez ilçesinde bulunan Antalya Hayvanat Bahçesi, yılın her günü açık olmakla beraber yılda 2 devre şeklinde çalışmaktadır. Kış Devresi, 15 Kasım-15 Mayıs tarihleri arasında olmak beraber bahçenin açılış saati 09:00 ve kapanış saati 17:30’dur. Yaz devresi ise 15 Mayıs-15 Kasım tarihleri arasında olmakta beraber açılış saati 09:00 ve kapanış saati 19:00’dır.

One thought on “Antalya Hayvanat Bahçesi

  1. Çok güzel ve beğenerek gezdiğim bir hayvanat bahçesi, Antalya çok şanslı böyle bir tesise sahip olduğu için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.