B Harfi İle Başlayan Hayvan İsimleri

Baykuş

Baykuş, baykuşgillerden çeşitli kuş cinslerinin ortak adıdır. Yırtıcı gece kuşlarıdır. Dünyanın hemen hemen her yerinde yaşarlar.
Baykuşlar; büyük başlı, kısa vücutlu, uzun kanatlı, kısa kuyrukludur. Gagası kısa, çengel gibi kıvrıktır.

Baykuşun bacakları kısa ve genellikle tüylü olmakla birlikte dış parmakları geriye dönebilir. Avına sapladığı sivri ve kıvrık tırnakları vardır.

Baykuşun kursağı yoktur. Kör bağırsakları uzundur. Göz bebekleri çok iri, gözleri hareketsiz gibidir. Boyun omurları hareketlidir. Başını 270 derece döndürebilir.

Baykuşun işitme organları çok gelişmiştir. Tüyleri yumuşak, genellikle ağaç kabuğu rengindedir. Kanatlarının birinci uçma telekleri tarak şeklini almıştır. Böylelikle geceleri avlanırken ses çıkarmadan avının üstüne çullanabilir. Orman, dağ, kayalık, bataklık, bahçelerde yaşadıkları gibi, yerleşik yerlerde ve terk edilmiş binalarda da yaşayabilir. Yumurtalarını toprağa bırakır, toprakta kuluçkaya yatarlar. Başka kuşların yuvalarına da yumurta bıraktığı görülür. Besinleri arasında küçük memeliler, kertenkele, solucan; ayrıca atmaca, kerkenez, şahin gibi kuşlar da vardır.

Barbunya Balığı

Barbunya, barbunyagillerden bir balık türüdür. Pembe kırmızı renkli, 25-30 cm uzunluğunda, 200-300 gram ağırlığındadır.

Başı ve gövdesi gevşek iri pullarla kaplı, karın yüzgeci göğsündedir. Akdeniz, Karadeniz ve Atlantik Okyanusu’nda yaşar. Önemli bir besin maddesidir.

Baltimor Kuşu

Baltimor Kuşu, Amerikan sarıasmagillerden bir kuş türüdür. Başı, kanatları ve kuyruğu kara, gövdesi portakal rengindedir. Gagası, ince ve oldukça uzundur. Kuzey ve Orta Amerika’da yaşar.

Latince Adı: icterus baltimore

Balıkçın

Balıkçın, perdeayaklılar familyasından bir kuştur. Uzun gagalı, çatal kuyrukludur.

Balıkçın, deniz kıyılarında yaşar ve balıkla beslenir. Deniz kırlangıcı da denir.

Latince AdıÇ: sterna hirundo

Balıkçıl

Balıkçıl, balıkçılgillerden bir cins kuştur. Bacakları, boynu ve gagası uzun, kanatları geniştir. Rengi beyaz, gri, kırmızımsı kahverengi olup, su kenarlarında yaşar

Balıkçıl, su hayvanmları ve küçük kemirgenlerle beslenir. Külrengi balıkçıl, firfiri balıkçıl, ak balıkçıl, alaca balıkçıl gibi türleri vardır.Latince Adı: Ardeo

Balcıl Porsuk

Balcıl Porsuk, sansargillerden etçil bir memelidir. Siyah renktedir.

Sırtında beyaz kıllar vardır. Porsuktan daha iri olup böcekler, küçük memeli hayvanlar ve balla beslenir. Afrika’nın tropikal bölgelerinde, Batı Asya ve Hindistan’da yaşarlar.

Latince Adı: mellivora ratel

Baldırsokan

Baldırsokan, sinekgillerden sokucu bir sinek türüdür. Karasineğe benzer, fakat ağız hortumu daha güçlüdür. İnsan ve hayvanların derisini delerek kanlarıyla belenir. Kurtçuklarını gübre içine bırakan baldırsokan, bir çok tehlikeli hastalık mikrobu taşır.

Latince Adı: stomoxys calcitrans

Balçık Balığı

Balçık Balığı, balçıkbalığıgillerden, bataklıklarda ve mevsimlik göllerde yaşayan bir balıktır. Yağışlı mevsimlerde çoğalır, kurak mevsimde ise kendisine bir yuva yaparak ürettiği kozaya bürünür ve oraya yerleşir.

Senegal balçıkbalığı, Nil balçıkbalığı gibi türleri vardır.

Aklınıza gelen bunlardan başka B harfi ile başlayan hayvan ismi varsa yazımıza yorum göndermek sureti ile bizimle paylaşabilirsiniz. Yorumlarınız ile gelen B harfi ile başlayan hayvan adlarına ait açıklamalar da listemize eklenecektir.

One thought on “B Harfi ile Başlayan Hayvanlar

  1. İçerisinde ilk kez duyduğum hayvan isimleri var. Özellikle isim, şehir oynarken çok işe yarar bunlar, diğer hayvanlar ile alakalı da bekliyoruz yazılarınızı, diğer alfabenin harfleri ile başlayan hayvan isimleri için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.