Kediler dünya üzerindeki hayvan türleri arasında en meraklı olan türdür. Zorlu yaşam şartlarında tek başına uzun süre hayatta kalmayı başarabilecek ender türlerdendir. Hemen hemen tüm kedi türleri yaşamlarının yaklaşık yüzde yetmişini uyuyarak geçirirler. Renk körü olmalarının yanı sıra tatlı gıdaların tadını alamazlar. Yunusların sesini duyabilen nadir hayvanlardandır. 100 den fazla ses tonuna sahiptirler. Mırlamaları insanlar, çocuklar, hastalar üzerinde iyileştirici etkiye sahiptir.

Kedi deniz suyu içebilir ancak laktoza karşı toleransları düşüktür. Yani süt onlar için iyi bir besin değildir. Bazı kedilerin başparmağı vardır. Burun izleri insanların parmak izleri gibi eşsizdir. Kendi burun uçlarını göremezler. Kulaklarının etrafında 20 ayrı kas vardır. Ter bezleri patilerinde olduğu için patilerinden terlerler.

Kediler - Kedi Türleri
Evcil Hayvanlar – Kediler

Yavru kediler uyurken büyüme hormonu salgılarlar ve üç haftalıkken rüya görmeye başlarlar. Üç renkli olan kedilerin tamamı dişidir. Kediler hakkında en yaygın inanışlardan biri nankör oldukları yönündedir. Oysaki nankör değil sadece doğaları gereği biraz başına buyruklardır. Derin uykudan tam uyanıklık haline anında geçebilirler. Beyinlerinde duyguları ürettikler bölge insan beyninde duyguların üretildiği bölge ile aynıdır. Çok sıcak ortamda büyüyen siyam kedileri bembeyaz olurlar.

Yetişkin bir kedinin ağzında ortalama otuz diş vardır. Dişi kediler sağ patilerini erkek kediler sol patilerini daha sık kullanırlar. Bizim zorlukla ayırt edebileceğimiz üçüncü göz kapakları vardır. Kısırlaştırılmış kedilerin ömrü ortalama 2-3 yıl daha uzun olur. Yetişkin bir kedi kendi boyunun altı kat yükseğine zıplayabilir. Küçük bir yere girip giremeyeceklerini bıyıkları sayesinde tespit ederler. Köpeklerden daha zeki olmamalarına rağmen karmaşık problemleri çözmekte köpeklerden daha başarılılardır.

Eğer bu yazımızı beğendiyseniz köpekler hakkında bilgi yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.