Kediler genellikle evcilleştirilmiş ve tüylü yaratıklardır. Daha çok evlerde bakımları yapılır. Evde beslenen kedilere ev kedisi sokakta beslenen kedilere ise halk arasında sokak kedisi denmektedir. İnsanlar kedilerin kendisine sundukları arkadaşlığa önem vermektedirler. Esnek bedenleri ve hızlı refleksleri ile keskin pençeleri ve duyarlı koku alma duyuları ile özellikle de küçük avları öldürmeye uygun dişleri ile diğer kedigiller ailesindeki üyelere benzerler.

Kediler karanlığa yakın ortamlarda bile görüş açısına sahiptirler. İnsan kulakları küçük sesleri duyamamasına rağmen kedilerin kulakları oldukça hassastır ve en ufak bir sesi bile duyabilme özelliğine sahiplerdir. Yetmişe yakın kedi ırkı olduğu bilinmektedir. Kediler insanlara göre daha zayıf bir görme yetisine sahiplerdir ve renkleri daha zayıf görürler. Kediler oldukça sosyal türlerdir. Vücutları ile yaptıkları hareketler sayesinde insanlarla iletişim kurabilirler. Miyavlama, mırıltı gibi vücut dilini kullanabilecekleri şekilde hareket ederler.

Kedilerin Tarihsel Gelişimi

Kedilerin Tarihçesi oldukça eski dönemlere dayanır. Antik Mısır’da tapılan hayvanlardan biri olan kedilerin Neolitik dönemlere kadar eskilere dayanan bir yaşam sahasında yer aldıkları inanışı hâkimdir.İki bin yedi yılında yapılan bir çalışma da kedilerin milattan önce sekiz binlerde yaşadığı ortaya çıktı. Özellikle de evcil kedilerin Afrika Yaban kedisi adı verilen bir hayvanın soyundan geldiği ortaya çıkarılan bulgular arasında. Kediler günümüzde de insanların yaşadığı hemen hemen bütün alanlarda bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.