KEDİLİ EVLERE TÜY TEMİZLEME ÖNERİLERİ

Kedi dostu hayvan severlerin zaman zaman baş etmekte güçlük çektiği sorunlardan biridir kedi tüyleri. Patili dostumuza olan sevgi ve bağlılığımızdan bu durum bazılarımızı çok rahatsız etmez bazılarımız da her gün deli gibi ev temizliği yapar. Kediler doğaları gereği yılın belli mevsimlerinde tüy değiştirdikleri için daha fazla tüy dökerler. Bazı kedi türleri, kısa tüylüdür daha az döker bazıları uzun tüylüdür daha fazla döker.

Tüy dökümünü azaltmak için özel kedi mamaları ve vitamin içerikli macunlar kullanılabilir. Düzenli tıraş ettirmek de bir çare gibi görünse de son zamanlarda yapılan bazı araştırmalar tıraşın kedi ve köpekler üzerinde sanıldığı gibi olumlu bir etkisi olmadığını göstermekte. Ev ortamında kullandığımız perde, halı, koltuk döşemesi gibi yüzeyleri tüy tutmayan kumaşlardan tercih etmeliyiz. Eğer patili dostumuz eve mobilyalardan sonra geldiyse, mobilyaların değişim zamanı geldiğinde en azından kumaş tercihimizi buna göre yapabiliriz. Yüzeye yapışan, dökülen tüyleri temizlemenin çeşitli yolları var.

Elektrikli süpürge çoğu zaman işe yarar ancak döşemenin cinsine bağlı olarak bazen bu tüyleri temizlemek yetmez çünkü tüyler döşemeye yapışmıştır. Bu durumda yapışkanlı ruloları kullanabilir. Bu ruloların yıkanabilir ve silikonlu olanları da var. Ellerimiz su ya da ıslak mendille hafif ıslatarak, tüylü bölgelerdeki tüyleri avcumuzla da temizleyebiliriz. Yapışan tüyler için en etkili yöntemlerde biridir nemli eller. Ya da çıplak ellerinizde dökülmüş yapışmış tüylerle bu kadar samimi olmak istemezseniz son ve en etkili çözüm boya tarağı. Saç boyası yaparken kullanılan bu sık dişli uzun ince tarakla tüylü yüzeyleri tarayın. Sonuca inanamayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.