Evcil hayvanları evimizde beslemek ve onunla ilgilenmek oldukça güzel bir duygudur. Bu nedenle evimizde besleyeceğimiz hayvanların bize yakın olmaları ve sahibine çabuk alışmalarını sağlamak yine bizlerin elindedir. Bu nedenle kuş bakımı yapan birinin en çok istediği şey kuşunun bir an önce konuşması olur. Bunun hızlı bir şekilde sağlanması ve hemen olması biraz zordur. Öncelikle alacağınız kuşun türünü iyi bilmeniz gerekir. Kuşun konuşkan yapıya sahip olması ve yabani olmaması en önemli kurallardan birisidir. Kuşlar sahiplerine neredeyse bütün evcil hayvanlardan daha fazla düşkündürler. Bu nedenle kuşların dilinden anlamalı onların en istediklerini çok iyi bilmeniz gerekir.

Amaç burada kuşun konuşması ise biraz sabırlı olmanız gerektiğini sizlere hatırlatmak isteriz. Muhabbet kuşlarını çok yavru iken almak annesinden ayırmak yanlıştır. Bunun için kuşun bir an önce yeme düşmesini beklemek, bu konuda sabırlı olmak gerekir. Muhabbet kuşların konuşmasını istiyorsanız alacağınız kuşun en az 2 aylık olması gerekir. Bu yavruluktan yeni çıkmış artık yem yemeyi bilen bir kuş kıvamına gelmiştir. İlk aşamalarda elinizde biraz sizin sıcaklığınızı hissettirin. Kuşun sizden korkmaması zamanla size alışması demektir.

Kuş bakımını en iyi şekilde sağlamak için, kuş ile konuşur iken çok fazla yüksek ses ile konuşmamak gerekir. Kuşun sizden ürkmesi konuşma duyusunun da önüne geçecektir. Bu nedenle sevimli olmaya çalışın ve kuşlara kendinizi öncelikle sevdirin. Kuşlar sahiplerini aslında çok iyi dinleyecek zekaya sahiptirler. Sizin ona vereceğiniz her ilgi ona yaşama enerjisi verir. Sizin söyledikleriniz önemsemeye başlarlar ve sizin konuşmalarınızı taklit ederek ilk konuşmalarını gerçekleştirirler. Örneğin popüler kelime cici kuş hemen hemen her kuşun ilk öğreneceği kelimedir. Ona konuşmayı kolay kelimeler ile öğreterek sağlamanız gerekir. Kafesin etrafında sesiniz kısık bir şekilde öğrenmesi istediğiniz kelimeyi kısık sesle fısıldayın. Onların en çok ilgisini çeken ses tonu kısık sestir.

Bu ilk alıştırmalarda kuşun asla korkmaması, sizin ne dediğinize kulak vermesi önemlidir. Sizi dinleyen bir kuşunuz var ise onun konuşması an meselesidir. Ona vereceğiniz kuşyemlerinin de kaliteli ve konuşturucu özelliğe sahip olması gerekir. Kuş ilgiye bayılır verdikçe sizin ile arkadaş gibi olur iki ay sürede en az 6 kelime kadar konuşması mümkündür. Bunun için sizin sabırlı, sevgi dolu olmanız gerekir. Kuşunuzun konuşmasını istiyorsanız ona en güzel ilgiyi severek verin ve konuşmasını sağlayın. Kuşlar ilgisiz kaldıklarında daha az yaşarlar bunu sakın unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.