Muhabbet kuşları fiziksel bakımdan oldukça hassas canlılardır. Kolayca hasta olup sahiplerine büyük üzüntü yaşatabilirler. Bu sebeple eğer yeni muhabbet kuşu sahibi olduysanız onu hangi ortamlar tutmamanız gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Öncelikle muhabbet kuşları hava akımında kalamazlar.  Bu sebeple evinizde tüm kapı ve pencereleri açıp kuşu bu hava akımı altına bırakmamalısınız.

Kuşunuzun Yıkanmasına İzin Verin

Bunun yanında ani sıcaklık değişimleri ve güneş altında uzun süre kalma kuşunuzun bayılmasına sebep olabilir. Özellikle kuşunuzu uzun süre güneş altında bırakırsanız bayılacaktır. Ayrıca fazla güneş kuşunuzda kaşıntı problemine yol açar. Kuşunuzun sık sık kendi başına yıkanmasını sağlamasınız. Bunun için kafesinin yanına koyacağınız su dolu küçük bir kap yeterlidir. Kuşunuz bundan mutlu olacak ve aynı zamanda sevildiğini de anlayacaktır. Kuşun kafes hijyeni önemli noktalar arasında yer almaktadır. Hijyeni olmayan kafeslerde kuşlarda, bağırsak kurtları, yüksek ateş ve felç gibi durumlar gözlenebilmektedir. Kuşunuzun ateşi olup olmadığını ayaklarına dokunarak anlayabilirsiniz. Eğer ateşi varsa çok soğuk suyla  olmayacak şekilde ıslatabilirsiniz.

Muhabbet Kuşlarında Vitamin Kullanımı

Muhabbet kuşlarına vitamin verilmesi belli bir yaştan sonra gerekli olmaktadır. Ancak yavru kuşlara vitamin verilmemelidir. Birçok bilinçsiz kuş satıcı yavru kuş ile birlikte vitamin de satmakta ve kullanılan bu vitamin yavru kuşun akciğerlerine zarar vermektedir. Vitamin kullanımı yaşlanan kuşlarda tüylerin sağlıklı ve parlak çıkmasını sağlarken tüy değiştirme dönemindeki halsizlik ve ağrıları da azaltır. Kuş bakımı tıpkı bir bebeğin bakımı gibidir. Kuşuna hassas muamele gösteremeyecek olanların kuş edinmemesi tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.